Andrew Marr Scoops BAFTA TV Award

Scottish journalist and broadcaster, Andrew Marr, was among the winners at the BAFTA Television Awards in London last night for his ‘History of Modern Britain’ series on BBC Two. The award was in the Best Specialist Factual Programme category.

The top Current Affairs award went to Channel 4 for ‘China’s Stolen Children – A Dispatches Special’, while Sky News took the prize for Best News Programme, for its coverage of the Glasgow Airport terrorist attack.

The 2008 British Academy Television Awards full list of winners and nominees reads as follows:

Best Actor

Andrew Garfield – Boy A (Channel 4)

Also nominated:
Tom Hardy – Stuart: A Life Backwards (BBC Two)
Matthew Macfadyen – Secret Life (Channel 4)
Antony Sher – Primo (BBC Four)

Best Actress

Eileen Atkins – Cranford (BBC One)

Also nominated:
Judi Dench – Cranford (BBC One)
Gina McKee – The Street (BBC One)
Kierston Wareing – It’s A Free World (Channel 4)

Best Entertainment Performance

Harry Hill – Harry Hill’s TV Burp (ITV1)

Also nominated:
Simon Amstell – Never Mind The Buzzcocks (BBC Two)
Alan Carr and Justin Lee Collins – The Friday Night Project (Channel 4)
Stephen Fry – QI (BBC Two)

Best Comedy Performance

James Corden – Gavin and Stacey (BBC Three)

Also nominated:
Peter Capaldi – The Thick of It (BBC Four)
Stephen Merchant – Extras Christmas special (BBC One)
David Mitchell – Peep Show (Channel 4)

Best Single Drama

The Mark Of Cain (Channel 4)

Also nominated:
Boy A (Channel 4)
Coming Down The Mountain (BBC One)
The Trial of Tony Blair (More 4)

Best Drama Serial

Britz (Channel 4)

Also nominated:
Cranford (BBC One)
Five Days (BBC One)
Murphy’s Law (BBC One)

Best Drama Series

The Street (BBC One)

Also nominated:
Life on Mars (BBC One)
Rome (BBC Two)
Skins (E4)

Best Continuing Drama

Holby City (BBC One)

Also nominated:
The Bill (ITV1)
EastEnders (BBC One)
Emmerdale (ITV1)

Best Factual Series

The Tower: A Tale of Two Cities (BBC One)

Also nominated:
Meet The Natives (Channel 4)
Paul Merton in China (Five)
Tribe (BBC Two)

Best Entertainment Programme

Harry Hill’s TV Burp (ITV1)

Also nominated:
Britain’s Got Talent (ITV1)
Have I Got News For You (BBC One)
Strictly Come Dancing (BBC One)

Best Situation Comedy

Peep Show (Channel 4)

Also nominated:
Benidorm (ITV1)
The IT Crowd (Channel 4)
The Thick of It (BBC Four)

Best Comedy Programme

Fonejacker (Channel 4)

Also nominated:
The Armstrong & Miller Show (BBC One)
Russell Brand’s Ponderland (Channel 4)
Star Stories (Channel 4)

Audience Award

Gavin & Stacey (BBC Three)

Also nominated:
The Apprentice (BBC Two)
Andrew Marr’s History of Modern Britain (BBC Two)
Britain’s Got Talent (ITV1)
Cranford (BBC One)
Strictly Come Dancing (BBC One)

Best Single Documentary

Lie of the Land (Channel 4)

Also nominated:
Beautiful Young Minds (BBC Two)
Malcolm and Barbara: Love’s Farewell (ITV1)
Parallel Worlds, Parallel Lives (BBC Four)

Best Feature

Ramsay’s Kitchen Nightmares (Channel 4)

Also nominated:
Heston Blumenthal: In Search of Perfection (BBC Two)
The Secret Millionaire (Channel 4)
Top Gear (BBC Two)

Best International Show

Heroes (BBC Two)

Also nominated:
Californication (Five)
Family Guy (BBC Three)
My Name Is Earl (Channel 4)

Best Specialist Factual

Andrew Marr’s History of Modern Britain (BBC Two)

Also nominated:
Earth: The Power of the Planet (BBC Two)
The Genius of Photography (BBC Four)
The Relief of Belsen (Channel 4)

Best Current Affairs

China’s Stolen Children – A Dispatches Special (Channel 4)

Also nominated:
Dispatches – Fighting The Taliban (Channel 4)
Honour Kills (BBC Three)
Panorama: Dog-Fighting Undercover (BBC One)

Best News Coverage

Sky News – Glasgow Airport Attack (Sky News)

Also nominated:
BBC Ten O’Clock News: War in Afghanistan (BBC One)
Channel 4 News: Iraq – The Surge (Channel 4)
ITV Evening News: Zimbabwe – The Tyranny and the Tragedy (ITV1)

Best Sport

ITV F1: Canadian Grand Prix Live (ITV1)

Also nominated:
Boat Race (ITV1)
Rugby World Cup 2007: England v France semi-final (ITV1)
Wimbledon – The Men’s Final (BBC One)

Best Interactivity

Spooks Interactive (BBC One)

Also nominated:
Big Art Mob (Channel 4)
Doctor Who Comic Maker (BBC One)
The X Factor (ITV1)

* Send your Scottish media news and gossip, in the strictest confidence, to